Başkan Savaş, Keşke İktidar partisi mensupları insan hayatına önem verseydi

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir radyo programında Hatay gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
“İSTİKRARLI BİR YÜKSELİŞİMİZ OLDU”
Lütfü Savaş, programa Hatayspor’un başarısını ve ligdeki durumunu değerlendirerek başladı. Hafta içinde oynanan ve Atakaş Hatayspor’un deplasmanda Antalyaspor’u 6-0 yendiği maç hakkındaki düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Futbolda, sportif faaliyetlerde, sosyal ve ekonomik hayatta önemli olan istikrarlı olmak. Hatayspor’un istikrarlı bir yükselişi oldu. Bu sene ve önümüzdeki senelerde daha başarılı olmak için adımlar atıyoruz. Başarımız sporseverler için sürpriz olabilir ama bizim için değil” dedi.
Takım ruhunun başarıda büyük bir etkisi olduğunu belirten Başkan Savaş, Hatayspor’un kadrosuna kattığı futbolcuların başarılı ve karakterli sporcular olduğunu da sözlerine ekledi.
Başkan Savaş, Hatay Stadyumu hakkında sorulan sorulara da açıklık getirdi. Stadyumun 26 bin 500 kişi kapasitesine sahip olacağını ifade eden Lütfü Savaş, emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.
“ÇALIŞANLARIMIZ EN AZ 3100 TL ALACAK”
Başkan Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesinde 2021 yılında uygulanacak asgari ücret konusunda da açıklamada bulundu. Yaşam şartlarını her geçen gün zorlaştığını ifade eden Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan personellerin 2021 yılında en az 3 bin 100 lira alacağını belirtti.
“BİZ VERİLEN SÜRE İÇERİSİNDE BİTİRMİŞ OLACAĞIZ”
Expo 2021’in açılışı ile ilgili herhangi bir gecikme olup olmadığına dair soruları yanıtlayan Başkan Savaş, “Biz verilen süre içerisinde bitirmiş olacağız. 23 Nisan’da Expo alanımızı açılabilir duruma getireceğiz. Expo yönetim kurulu ile istişarelerimiz devam ediyor. On gün içerisinde ne zaman yapabileceğimiz kesinleşecek. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak açılış tarihimizi hemşehrilerimiz ile paylaşacağız” dedi.
“İNSANLARIMIZI KIRSALDA TUTARAK ŞEHRE GÖÇÜ ÖNLEMEYİ HEDEFLİYORUZ”
Programın ilerleyen dakikalarında Hatay’daki kırsal kalkınma ile ilgili önemli projelere imza attıklarını belirten Başkan Savaş, “ Kırsal kesimdeki insanımızı kırsalda tutmak, daha üretken hale getirmek istiyoruz. İnsanlarımızı kırsalda tutarak şehre göçü önlemeyi hedefliyoruz. Expo’da da tarımda yarışacağız. Dışa bağımlı olmaktan ziyade dışa satış pozisyonuna geleceğiz” dedi.

“HATAY’IN TİCARETİ, TURİZMİ VE TANINIRLIĞI ADINA BU ORGANİZASYONU YAPIYORUZ”
2021 yılında gerçekleştirilecek Expo hakkındaki eleştirileri yanıtlayan Başkan Savaş,” Antalya’daki Expo’da iktidar sınıfta kaldı. Bizim koyduğumuz paranın 20 katını koydular. Bize dil uzatan arkadaşlar iktidar yanlısı olanlardır. Onlar Expo’ların mevzuatını getirisini ve götürüsünü iyi hesaplasınlar. En kötü organizasyon bile 7 kat para kazanmış. Ama Expo belediyenin kar edeceği bir organizasyon değil. Biz Hatay’ın ticareti, turizmi ve tanınırlığını adına bu organizasyonu yapıyoruz. İnsanlarımızın cebine giren parayı arttırmak ve insanların kendi kendilerine yetecek seviyeye gelmeleri için buradayız . Bundan sonra içe bağımlı değil dışarıda da bağlı ekonomik çıtasını yükseltecek kuruluşlar olacak. Gastronomiden tarihsel boyutuna kadar Hatay’ı birçok açıdan uluslararası alanda tanıtacağız” dedi.
Başkan Savaş, Suriye’de yaşanan savaşın Hatay’ın ekonomisini olumsuz etkilediğini belirterek ihracatta ve lojistik sektöründeki ciddi bir düşüş yaşandığını açıkladı.
“MEMLEKETİ PARSEL PARSEL SATANI HERKES BİLİYOR”
Fuar alanının ihale ile satışa çıkması ile ilgili düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş,” Meclisteki arkadaşlarımız önerge veriyoruz burayı satmayalım dediler. Sattırmak istemiyorsanız satmayız ben de ihaleyi iptal ederim dedim. Bütün Hatay halkı bana güvenmiş ve benim sözüme güveniyor da oradaki iktidarın temsilcileri mi sözüme güvenmeyecek. Onlar ben söz verdiğimi yaparım biliyorlar ama şov yapma derdindeler. Hatay’ı parsel parsel sattırmayız diyerek sosyal medyada paylaştılar. Memleketi parsel parsel satanı herkes biliyor” dedi.
LÜTFÜ SAVAŞ AVUKATIN SÖZLEŞMESİNİN FESHEDİLDİĞİNİ AÇIKLADI
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir vatandaşın HATSU’ya olan su borcu nedeniyle evinin icra kanalıyla satışının yapıldığına dair çıkan söylentilere açıklık getirdi.
“HEMŞEHRİMİZLE KONUŞUP ÖZÜR DİLEDİK”
HATSU’nun dışarıdan 27 avukat ile çalıştığını ve dosya takiplerini bu avukatların yaptığını ifade eden Lütfü Savaş, “Bir vatandaşımız yaklaşık 7 bin liralık borcu nedeniyle icralık olmuş. İlgili avukat bu borcu bizden habersiz icra yoluyla tahsil etmeye çalışmış. Biz kimsenin suyunu kesmek ya da icraya vermek niyetinde değiliz. Bunu öğrendiğimiz an avukat ile ilişiğimizi kestik. Hemşehrimizle konuşup özür diledik” dedi.


Paylaş
Kategori:
Etiketler: