AB HEYETİNDEN HBB’YE ZİYARET

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Yurt dışında olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a vekalet eden Fedai Yücedal, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic ve beraberindeki heyeti ağırladı.
AB’nin bölgedeki yaşam hattına verdiği önemi göstermek için Hatay’a geldiğini söyleyen Lenarcic, çok fazla sayıda Suriyeli vatandaşa ev sahipliği yapan Hatay’ın yaşayabileceği sıkıntıları tahmin ettiğini ifade etti.
LENARCIC BELEDİYELERİN YAŞADIĞI SIKINTILARIN FARKINDA OLDUKLARINI SÖYLEDİ
Lenarcic, “Fazla sayıdaki mülteci, eğitim, sağlık ve belediye hizmetlerinde zorluk getirebilir. AB olarak buna yardımcı olmak ve üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Sorumlusu olduğum birim sosyal güvenlik ve çocukların eğitimi için çalışıyor. Desteğimizi yaşlılar, engelliler ve çocuklu aileler gibi kırılgan guruplara yapıyoruz. Desteklerimizi hem Suriyeliler hem de onlara ev sahipliği yapan halk için yapıyoruz” dedi.
LENARCIC: HER ZAMAN YANINIZDA OLACAĞIZ
Hatay’da 170 bin kişinin sosyal destek paketlerinden faydalandığını söyleyen Lenarcic, “70 bin öğrencinin de eğitimine katkı sağladık. Destekler için yeni araçlar geliştireceğiz. Bu konuda bize güvenebilirsiniz. Her zaman yanınızda olacağız” ifadelerini kullandı.
YÜCEDAL: TÜM DÜNYADA BARIŞIN TESİS EDİLMESİNİ İSTİYORUZ
Türk milleti ve devletinin tarihin her döneminde mazlumun yanında yer aldığını belirten Yücedal, “Komşusu açken tok yatmayı reddeden kültür ve inanışa sahibiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurtta sulh cihanda sulh anlayışıyla sadece bölgemizde değil tüm dünyada barışın tesis edilmesini istiyoruz” diyerek toplumsal ve küresel barıştan yana olduklarını bir kez daha vurguladı.
Yücedal, konuşmasının devamında Hatay’ın Suriye’deki savaştan en çok etkilenen şehirlerin başında geldiğini söyledi.
“SURİYE’DE BARIŞIN BİR AN ÖNCE TESİS EDİLMESİNİ VE BURADAKİ VATANDAŞLARIN ÜLKELERİNE DÖNMESİNİ ARZULUYORUZ”
10 yılı aşkın süredir 500 binden fazla Suriyeliyi Hatay’da misafir ettiklerini söyleyen Yücedal, “Bu süre içinde gerekli misafirperverliği gösterdik. Suriye’de barışın bir an önce tesis edilmesini ve buradaki vatandaşların ülkelerine dönmesini arzuluyoruz. Kendi ülkelerinde huzur içinde yaşamasını arzuluyoruz” dedi.
YÜCEDAL MİSAFİRLERİNİ EXPO 2021 HATAY’A DAVET ETTİ
Yücedal, misafirlerini 10 Aralık’ta başlayacak olan EXPO 2021 Hatay organizasyonuna davet etmeyi ihmal etmedi.


Paylaş
Kategori:
Etiketler: