BEBEĞİNİZ İÇİN EN İDEAL BESİN ANNE SÜTÜ

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

İskenderun Gelişim Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak; diyabetten kansere, obeziteden alerjiye tüm hastalıklara karşı koruyucu, sakinleştirici, anne-bebek bağını kuvvetlendirici, bebeğinizin sağlık iksiri olan anne sütünün önemine değindi.
Her türlü vitamini içeriğinde barındıran doğal antibiyotik anne sütünün, bebeği koruyan ve güçlendiren en kaliteli besin olduğuna dikkat çeken Eray Albayrak, “İlk 6 ay sadece anne sütü, 6-24 ay ana içecek anne sütü olacak şekilde bebeğinizi beslemeye devam etmelisiniz. Ağız ve diş yapısı uygun olmayan bebeği direk katı besinlerle tanıştırmaya çalışmak, daha hızlı gelişip, büyüyeceğini umup, daha sağlıklı olacağı yanılgısına düşmek yanlıştır. ‘Yetmiyor, emmiyor, büyümüyor’ gibi strese düşürücü algılar yaratmak yerine, bebenizi bu muhteşem besinle doğru şekilde beslemeniz şarttır. İlk iki buçuk ay bebeğinizin günde 8-12 kez, 2 buçuk-4 aylar arasında günde 8 kez, 4-7 aylarında 6-8 kez emzirilmeye ihtiyaç duyar. 7. aydan itibaren ise sabah uyandığında, gece yatarken ve gün içerisinde 3- 4 kez emzirme yeterli olacaktır.
Sabah uyandıktan sonra maksimum 1 saat içerisinde kahvaltı öğününü yapmak, süt üretimini destekler. Metabolizmanın aktive olabilmesi adına kahvaltıya ihtiyaç vardır. Kesinlikle atlanmaması gereken bir öğün olan kahvaltıda, en kaliteli protein kaynağı olan yumurta ihmal edilmemeli, tüketilmelidir” dedi.
Anne sütünü arttırmak için öneriler
Gebelik ve sonrasında gelen emzirme süreci boyunca boşalan depoları tekrar doldurabilmek adına yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Bu süreçleri yaşarken, gizli açlık dediğimiz durumla yani vücut için oldukça önemli işlevleri olan vitamin ve mineral yetersizlikleri, eksiklikleri ile karşı karşıya kalınabilir. Tam kan tahlili yaptırarak, vücudunuz için genel tarama ile eksiklik durumunda bu besin öğeleri için muhakkak takviye alınmalıdır. Kullanılan besin öğesi takviyeleri ne vücut ağırlığınızda artış yapar, ne de anne sütünüzün miktarında sıkıntı yaratır. Aksine doğru şekilde kullanılan bu besin öğesi takviyeleri sütün kalite ve miktarını arttırıp, bebeğinizin ve sizin besin depolarınıza destek olur, alınan fazla kilolarınıza veda etmenizi de kolaylaştırır. Gün içerisinde düzenli aralıklarla, 3 saatte bir beslenmek, ana ve ara öğünleri ihmal etmeden tüketmek, sütün düzenli salgılanabilmesi için çok önemlidir. Atlanan ara öğünler sonucu anne sütünün verimi düşer, bebeğe daha az fayda sağlanır ve gebelik ve doğum sonrası kazanılan fazla kiloları kaybetmek zorlaşır. Herkesin bildiği üzere anne sütünü arttırmanın en temel yolu, günlük sıvı alımını arttırmaktır. Günde minimum 3 litre su, yağı azaltılmış süt ve ayran, maksimum 2 şişe sade maden suyu ve şeker ilave edilmeden hazırlanmış komposto tüketimi yeterli sıvı alımına destek olacaktır. Emzirme döneminizde hasta oldum korkusuyla emzirmeyi sakın bırakmayın. Bebeğinizi, bağışıklığını güçlendirecek tüm besin öğelerini, tüm bileşenleri içeren anne sütünden mahrum bırakmayın. Unutmayın, aynı tabaktan beslendiğiniz bebeğinizde herhangi bir gaz, alerji problemi ile karşı karşıya kalırsanız, beslenmenizi kısıtlamadan, doğru beslenme şekliniz için beslenme uzmanınızdan destek alınız” açıklamasında bulundu.


Paylaş
Kategori:
Etiketler: