Karaciğerin yitimi değil, kurtarılabilir bir sendrom KARACİĞER SİROZU

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Karaciğer sirozu tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler veren İskenderun Palmiye Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Şerif Yılmaz, karaciğer sirozunun erken teşhis edilmesiyle, hasarın durdurula bilineceğini ve hastanın normal bir yaşamına devam edebileceğini vurguladı.

Karaciğer hastalığının son dönemi olarak bilinen karaciğer sirozu hakkında bilgilendirmede bulunan Prof. Dr. Şerif Yılmaz, “Siroz, çeşitli nedenlere dâhil kronik karaciğer hastalıklarının ilerleyici bir sonucu olarak, normal karaciğer hücrelerinin tahrip olup bağ dokusu ile yer değiştirdiği kronik ilerleyici bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğer sirozu, birçok kronik karaciğer hastalığının son dönemi olarak bilinir. Karaciğer kanserlerinin önemli bir kısmı karaciğer sirozu zemininde gelişir ve önemli ölüm nedenlerindendir. Sirozda karaciğer kanseri dışında ensefalopati, batında asit enfeksiyonları, yemek borusu varisleri ve kanamaları gibi hayati sorunlar gelişmektedir” açıklamasında bulundu.

“Sirozun En Önemli Nedenleri; Kronik Hepatit B ve Yağlı Karaciğer Hastalığı”

Sirozun nedenlerinden söz eden Prof. Dr. Şerif Yılmaz, “Tüm dünyada önemli bir hastalık ve ölüm nedeni olan sirozda ülkemiz şartlarında en sık etken, kronik hepatit B virüs enfeksiyonudur. Diğer siroz nedenleri arasında diğer hepatit virüsleri (hepatit C), alkol, yağlı karaciğer hastalığı, safra yolları kronik hastalıkları, otoimmün karaciğer hastalıkları, metabolik hastalıklar (Wilson hastalığı, hemakromatozis) ve bazı ilaçlar yer almaktadır. Kuşkusuz tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişmesi, siroza ait komplikasyonların önceden belirlenmesi ve tedavileri konusunda çığır açmıştır. Tüm bunların içinde en önemlisi sağ kalımı uzatan karaciğer naklidir. Bugün dünyada çok sayıda, ülkemizde de gün geçtikçe artan karaciğer nakil merkezleri, son evre karaciğer hastaları için umut olmaya devam etmektedir” dedi.


Paylaş
Kategori:
Etiketler: