EPİDURAL ANESTEZİ İLE AĞRISIZ DOĞUM MÜMKÜN

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

İskenderun Palmiye Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Otuzbir, epidural doğum hakkında bilgiler verdi.
Doğum ağrısının etkilerinden söz eden Uzm. Dr. Mehmet Otuzbir, “Doğum ağrısı, kendine has özellikleri olan çok yönlü bir ağrıdır, şiddetlidir ve kadınların büyük bir çoğunluğu tarafından yaşamlarındaki en ağrılı deneyim olarak tanımlanır. Ortaya çıkan ağrı; hastanın solunum, dolaşım ve metabolizmasında, çoğu olumsuz önemli değişikliklere neden olur. Annedeki bu değişikliklerin fetus ve yenidoğan üzerine; solunumsal değişiklikler, kan dolaşım sistemi etkileri, rahmin doğumdaki kasılmaları, metabolik etkiler, hormonal etkiler, psikolojik etkiler, rahim aktivitesi ve doğum üzerine etkiler, fetüs üzerine etkileri gibi zararlı etkileri olabilir. Sonuç olarak; ağrının doğuma mutlaka eşlik etmesi gerekmez. Her ne kadar ağrı doğumun başladığını bildiren önemli bir biyolojik işaretse de, bu görevi bittikten sonra sonlandırılması gerekir, devam eden şiddetli ağrının anne, fetus ve bazı durumlarda da yenidoğan üzerine zararlı etkileri vardır. Bu yüzden doğum ağrısı tedavi edilmelidir” açıklamasında bulundu.
Epidural Anestezi Nedir? Nasıl Uygulanır?
Uzm. Dr. Mehmet Otuzbir, “Ağrısız doğum; doğum sancılarının karında basınç, kasıklarda baskı şeklinde algılandığı, tamamen normal bir doğumdur, ağrı ve acı yoktur. Bunu en iyi sağlayabilen yöntem, epidural (anestezi) analjezidir. Epidural anestezi, ağrı hissini ortadan kaldıran bir bölgesel anestezi şeklidir; hem normal doğumda, hem de sezaryen ile doğumda başarıyla uygulanmaktadır. Epidural anestezi, normal doğumda uygulandığında ağrılı olan doğum kasılmalarını gidermede oldukça etkilidir ve daha konforlu bir normal doğum yapılmasını sağlar. Sezaryende uygulandığında ise genel anesteziye göre risklerinin belirgin bir şekilde az olması yanında anne adayının bebeğini ilk doğduğu dakikalarda görmesine ve emzirmesine olanak sağlar ve yine doğum sonrası yerinde bırakılan kateterden verilen ağrı kesici maddeler annenin doğum ve sonrasını ağrısız, daha konforlu geçirmesine önemli katkılarda bulunur” şeklinde konuştu.
Ağrısız doğum bel ağrısına neden olur mu?
Çoğunlukla bel bölgesinde bir problem yoksa epidural anestezinin bir ağrıya sebep olmadığını ifade eden Uzm. Dr. Mehmet Otuzbir, “Epidural anesteziyle, bel fıtığı ameliyatları bile yapılmaktadır. Bel fıtığı olanlara ve bel ağrısı çekenlere de uygulanabilir, sakıncası yoktur. Doğumdan sonra bel ağrıları devam edebilir, bunun nedeni epidural anestezi değildir. Ağrının engellenmesi, sadece konfor sağlamaz. Ağrı duyusunun engellenmesi ile doğum ağrısında ortaya çıkan enzimler ve hormonlar oluşmayacağı için hem annenin tansiyon, nabız vb. birçok değişikliği olmaz; gene aynı nedenle rahime olan kan akımı üzerine de olumlu etkilidir. Özetle epidural analjezinin anne ve bebek üzerine değil zararı; doğum ağrısını kesme gibi bir mucizenin ötesinde yararları da vardır” dedi.


Paylaş
Kategori:
Etiketler: