HEMOROİDOPEKSİ YÖNTEMİ NEDİR?

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

İskenderun Gelişim Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, halk arasında basur olarak bilinen hemoroidin cerrahisinde uyguladıkları ‘Hemoroidopeksi Tekniği’ ile ilgili bilgiler verdi.
Hemoroid nedir, belirtileri nelerdir?
Hemoroidin belirtilerinden söz eden Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, “Hemoroid, halk arasında basur olarak bilinen bir hastalıktır. Makat bölgesinde damarların genişlemesi ve büyümesiyle ortaya çıkan bir sorundur. Hemoroidler, dört derece üzerinden değerlendirilir. Bir ve iki derecelere medikal tedavi, üç ve dört derecelere cerrahi tedavi yaklaşımı uygulanmaktadır. Toplumun çoğunda görülen hemoroidin en önemli belirtileri; dışkılama sırasında ıkınma ya da zorlanmanın ardından kanama görülmesi, şiddetli ağrı, ele gelen şişlik, kaşıntı olarak bilinmektedir. Hemoroid hastaları, genelde hekime çok geç başvurmaktadır. Ameliyat olacaklarına dair bir önyargıları vardır. Fakat Hemoroid yani basur tedavi edilebilir bir hastalıktır” açıklamasında bulundu.
Hemoroidopeksi tekniği nedir?
Hemoroidlerin cerrahi yaklaşımında, hemoroidopeksi tekniğinin altın standart olarak görüldüğünü ifade eden Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, “Hemoroidopeksi Tekniği, açık cerrahi ve diğer tekniklere göre, avantajı ve başarısı yüksektir. Bu teknikle; hem mevcut hemoroidlere, hem de daha sonra ortaya çıkabilecek hemoroidlere yönelik yaklaşım vardır. Başarı buradan gelmektedir. Literatürde başarı oranı ise ortalama yüzde 97’dir. Bu yöntem ile 2000’in üzerinde vakamızı tamamladık” dedi.


Paylaş
Kategori:
Etiketler: