Çanakkale Savaşları’nı Anlatan Boyama Kitabı Sizlerle

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Kelimelerin kifayetsiz kaldığı Çanakkale Savaşları Türk Milleti’nin dünyanın en güçlü devletlerine karşı, Kurmay Yarbay Mustafa Kemal’in önderliğinde insanüstü direnmesi ile kazanılan bir savunma destanıdır.

Sekiz buçuk ay süren bu savaşta Boğaz’ın iki yakası âdeta cehenneme dönüşmüş, yarım milyona yakın can kaybı olmuştur. Birinci Dünya Savaşında İtilaf Devletleri ile Osmanlı Ordusu arasında cereyan eden dünyanın en büyük savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşı’nda yüz binlerce kayıp anısına yapılan anıtlar ve düzenlenen şehitlikler savaşın acılarını hatırlatmasının yanı sıra tarihin muhteşem zaferlerinden birini gözler önüne sermektedir.

Geçmişten aldığımız milli ve “folklorik” değerlerin gelecek nesillere aktarılması, neslimizin dününü ve bugününü daha iyi anlamasını sağlayacaktır. Çanakkale Savaşlarının merkezi olan, insanoğlunun tüylerini ürperten, tarifsiz bir duygu yoğunluğunun içine sürükleyen ve bu vatanın evlâdi her kişinin o havay soluyarak öğrenmesi gereken bir destanın yazıldığı Gelibolu Yarımadası tarihi milli parkında kalan anıt ve şehitliklerin olduğu ve bulunduğu bu boyama kitabı Çanakkale’yi ve manasını daha iyi tanımamızı sağlayacaktır.


Paylaş
Kategori:
Etiketler: