DENİZCİLER MUSTAFA KEMAL İLKOKULU

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Avrupa Birliği Erasmus+ Küçük Ölçekli Ortaklıklar projeleri kapsamında 2021 yılında okulumuzun yapmış olduğu “Discovering STEM in Nature “ adlı projesi kabul edilmiş bulunmaktadır. Projemiz 2022 -2023 yılları arasında gerçekleştirilecektir. 2021-2-LT01-KA210-SCH-000049624 numarası ile kabul edilen Erasmus+ KA210-SCH projemizi Litvanya , Estonya, Kuzey Makedonya ve Türkiye olmak üzere 4 ülke ile ortak yürütülecektir.
Bu projeye Litvanya’dan Plungės lopšelis-darželis “Vyturėlis” adlı okul, Kuzey Makedonya’dan Seven Septemvri adlı okul, Estonya’dan Kohtla-Järve Lasteaed Tareke adlı okul ve Türkiye’den de bizim okulumuz olan Denizciler Mustafa Kemal İlkokulu katılmaktadır.
Projemiz okulöncesi çağındaki çocukların doğada var olan STEM’i keşfetmelerini amaçlamaktadır. Proje hedefimiz ise bilimle ilgilenen, doğayı seven, kendine güvenen, etkileşimli düşünen, kendini iyi ifade edebilen öğrenciler yetiştirmektir. Çalışmalarımız 4 ana başlık altında yapılacaktır.
1-Geri Dönüşümden STEM Öğrenme
2-Bitkilerden STEM Öğrenme
3-Sudan STEM Öğrenme
4-Hayvanlardan STEM Öğrenme.
Proje sonunda ise sanal sergi, e-kitap, proje gazetesi ve e dergi hazırlanarak proje çıktısı olarak gerçekleştirilecektir.
Projemizin 1. Hareketliliği Kuzey Makendonya’da gerçekleştirilmiş olup bu ülkede “Geri Dönüşüm” ile ilgili aktiviteler gerçekleştirilmiştir.
İkinci hareketliliğimiz ise Lityanya’da olup “Bitkiler” konusu işlenmiştir.
3. Hareketliliğimiz ise ülkemizde olup Denizciler Mustafa Kemal İlkokulu’nda Hayvanlar konusu başlığı altında gerçekleştirilecektir. Buradaki hareketliliğimizin temel hedefi Nesli tükenmekte olan Geyik Böceği ve Hatay Dağ Ceylanını kapsamaktadır.
Son Hareketliliğimiz ise Estonya’da Su üzerine olup bu hareketlilikle projemiz tamamlanacaktır.
Bu proje sayesinde farklı kültürleri ve inanışları tanımakla birlikte ülkelerimizin eğitim sistemlerini ve okullarımızda uygulanan iyi örnek çalışmalarıda keşfetme ve tanıma fırsatı yakalamaktayız.
İnanıyorum ki bu proje, şehrimizde yaşayan insanlarımız, okulumuzdaki öğrencilerimiz ve aileleri üzerinde büyük bir etki yapmıştır. Mahallemize ve bölgemize farklı bir heyecan katmıştır.
Bu projenin ilçemizin, ilimizin, okulumuzun ve en önemlisi ülkemizin dünyaya tanıtılmasında da büyük bir etkisi olacaktır.
Yine bu proje ile, farklı kültürleri ve inanışları tanımakla birlikte ülkelerimizin eğitim sistemlerini ve okullarımızda uygulanan iyi örnek çalışmaları da keşfetme ve tanıma fırsatı yakalamaktayız.
Ayrıca Türk kültür ve tarih zenginliğinin ,misafir peverliğinin, hoş görüsünün ne kadar büyük olduğunun dünya ülkelerinin tanıması sağlanacaktır.

 


Paylaş
Kategori:
Etiketler: