HBB’DEN DOĞAL AFETLERDE HIZLI MÜDAHALE TATBİKATI

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

Hatay Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi (AKOM) ekipleri, kent genelinde yaşanabilecek olası doğal afetlerde HBB birimlerinin hızlı ve doğru müdahalesini sağlamak ve koordinasyonu artırmak için tatbikat düzenledi.

Habersiz olarak yapılan çağrı ile başlayan tatbikata; HBB İtfaiye Daire Başkanlığı, Zabıta Daire Başkanlığı, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ve Fen İşleri Daire Başkanlığına bağlı ekipler ile HATSU Genel Müdürlüğü ve 112 sağlık çalışanları katılım gösterdi.

HBB hizmet binalarında gerçekleştirilen aşırı yağış, sel baskınları ve deprem tatbikatlarında AKOM’dan birimlere senaryo gereği ihbar mesajı gönderildi. İhbar mesajını alan birimler bulundukları yerden hızlı bir şekilde hareket ederek olay yerine çok kısa süre içerisinde yetişti. Tatbikatta birimler ve tahliye edilecek personel güvenli yerlerde toplandı.

Ekiplerin afet bölgesine hızlı, etkin bir şekilde ulaşması ve müdahalesinin canlandırılmasının ardından tatbikat sona erdi.

GÖVCE: AFET VE ACİL DURUMLARA KARŞI HAZIRLIKLARIMIZI TATBİKATLAR İLE DAHA DA GÜÇLENDİRMEYİ PLANLIYORUZ

Tatbikat sonrası açıklama yapan HBB İtfaiye Daire Başkanı ve AKOM Başkan Yardımcısı Özer Gövce, “AKOM’da yerini alan birimlerimiz Büyükşehir Belediyesi afet müdahale planında yer alan çalışma gruplarıdır. Bu gruplar, afetin meydana gelişinin sıfırıncı dakikasından itibaren görev ve sorumlulukların tatbikini gerçekleştirmek maksadıyla ikinci bir emre gerek duyulmaksızın çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu kapsamda afet yönetiminin etkili şekilde yürütülmesi ve paydaş birimlerimiz arasında iletişimin en üst düzeye taşınması maksadıyla tatbikat tertip edilmiştir. Hatay Büyükşehir Belediyesi AKOM birimi olarak afet ve acil durumlara karşı hazırlıklarımızı bu tarz tatbikatlar ile daha da güçlendirmeyi planlıyoruz” dedi.


Paylaş
Kategori:
Etiketler: