HATAY KAYTAZ BÖREĞİ” İÇİN ARTIK HEDEF AVRUPA BİRLİĞİ

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

İskenderun Ticaret Ve Sanayi Odası olarak tesciline öncülük ettiğimiz ve 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 25.09.2021 tarihinden itibaren korunmak üzere 23.03.2022 tarihinde “Hatay Kaytaz Böreği” mahreç işareti koruması ile ülkemizde tescil edilmiştir.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı YILMAZ;

“Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilen Hatay İli yöresel lezzetleri ile dünya mutfağına dahil olmuş ve bu bağlamda birbirinden farklı yemekleri ve mezeleri ile adından söz ettirerek ülkemizde gastronomi turizminin merkezlerinden biri haline gelmiştir. Dolayısıyla İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak Hatay İlimizin değerleri korumak bölgemizde ki tüm kurumların olduğu gibi bizlerinde görevidir.

Netice itibariyle mutfak kültürümüzün bir parçası olarak ehemmiyet arz eden “Hatay Kaytaz Böreği” ile coğrafi bölge arasındaki bağ, ürünün ünü, ürünün yapım şekli ve üretim becerisi kuşaklar boyunca aktarılmış ve usta-çırak ilişkisi ile yeni nesillere aktarılmıştır. 20 nci yüzyılın üçüncü çeyreğinde günümüze kadar bölgede üretilen ve “Hatay Kaytaz Böreği” olarak tarihsel çalışmalarda kayıt altına alınmış olan bu kıymetli ürünümüzün ülkemizde tescil ile korunması sağlanan “Hatay Kaytaz Böreği’ coğrafi işaretli ürünümüzün Avrupa Birliği Komisyonunda da korunmasının sağlanması için titizlik ile yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda 28 Ocak 2023 tarihinde başvurumuz AB Komisyonuna gerçekleşmiş olup ön incelemesi olumlu bir şekilde tamamlanarak 30 Ocak 2023 tarihinde de başvurumuzun kabul edilerek PGI-TR-02900 başvuru numarası ile kayıtlarda yerini aldığına dair Komisyondan yazı coğrafi işaret danışmanız Huriye ÖZENER’e ulaşmıştır. Burada şunu belirtmek isterim ki gıda güvencesi ve güvenilir gıdaya ulaşmanın yolu tarımdan, kırsal kalkınmadan ve de özellikle coğrafi işaretlerden geçmektedir. Bu nedenledir ki coğrafi işaretli ürünlerimize daha çok sahip çıkmalıyız. İskenderun TSO olarak, ülkemizde başvurusunu yapacağımız coğrafi işaretli ürünlerimiz için saha çalışmalarımızı tamamlamış olup yeni başvurularımızda da olacaktır. “Hatay Kaytaz Böreği” nin gerek ülkemizdeki korunmasının sağlanmasında gerekse Avrupa Birliği Komisyonuna başvuru sürecinde ve yeni başvurusunu gerçekleştireceğimiz coğrafi işaretli ürünlerimizin saha çalışmalarında bizlere destekçi olan başta üreticilerimiz ve ekibimiz olmak üzere Coğrafi İşaret Danışmanımız Huriye ÖZENER’e teşekkür ediyoruz. “ dedi.


Paylaş
Kategori:
Etiketler: