SAVAŞ: İKTİDAR HATAY İÇİN FİTRE VE ZEKÂT GİBİ PAY AYIRIYOR

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

LÜTFÜ SAVAŞ: 21 YILLIK İKTİDARIN HATAY’A HİZMET BORCU VAR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat depreminin ardından Hatay’daki son durum hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Hataylıların hem genel ekonomik sorunlar hem de deprem nedeniyle çok zor zamanlar geçirdiklerini vurgulayan Savaş, ‘’can kayıplarımız nedeniyle çok üzgünüz. İnsanlar artık hayatlarına devam edebilmek istiyor, inşaat yapıp yapamayacaklarını bilmek istiyor. Şehrimiz 7 defa yıkılıp 8. defa kuruldu. 9. defa nasıl daha sağlıklı bir şekilde yeniden inşaa edebiliriz diye çalışıyoruz. Tarihi dokudan ulaşıma ve yeşil alanlarımızı da koruyarak yaşanabilir ve modern bir şehir kuralım istiyoruz” dedi.

“YARDIM VE DESTEKLER GİTTİKÇE AZALDI”

Depremin ardından yardımların ve desteklerin gittikçe azaldığını da söyleyen Başkan Savaş şöyle konuştu: İlk zamanlar, özellikle basın ve medya şehrimize çok ilgi gösterdi. Gösterilen ilgi desteğe dönüşmeden dünya daha güncel sorunları konuşmaya başladı. Bundan dolayı bizler Hatay’ı gündemde tutabilmek ve yaşanan sıkıntıları gidermek amacıyla çalışıyoruz. Sadece Hatay için değil diğer depremden etkilenen illerin ayağa kalkması için çalışmalarımız var” diyerek depremden etkilenen illerdeki ilginin azalmasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

“İKTİDAR GELDİĞİNDEN BERİ GERGİNLİKLE İŞ YAPIYOR VE İNSANLARI KUTUPLAŞTIRIYOR”

Yaklaşan yerel seçimler öncesi iktidar temsilcilerinin ılımlı bir hava sergilemesi gerekirken hiçbir olumlu bir tavır sergilemediklerini ifade eden Başkan Savaş, “ Halkımız bu zor zamanlarda çok sıkıntı çekiyor. Ekonomik sıkıntılar arttı. İktidar halen bizi aşağı çekmek istiyor. Biz her türlü şeye hazırız. Toplum olarak fazlasıyla çektik. İktidar geldiğinden beri, gerginlikle iş yapıyor ve insanları kutuplaştırıyor. İnsanlarımız bu durumdan çok yoruldu. Biz bütünleşerek iş yapmak zorundayız. İktidar, yerel yönetimler, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları ayrı telden çalarsa Hatay hızlı bir şekilde kalkınıp eski durumuna kavuşamaz” dedi.

“MAHALLELERE GİDİYORUZ, İNSANLARIMIZDA RUHSAL ÇÖKÜNTÜ ÇOK FAZLA”

Ekonomik tablonun gittikçe kötüleştiğini ve insanların oldukça zor durumda olduğunu belirten Savaş şöyle konuştu: Ekonomik gidişat çok kötü. Asgari ücretle geçinmeye çalışan insanlarımız insanlarımız var. Emekliler kan ağlıyor. Gezdiğim mahallelerde ruhsal çöküntü çok fazla. Biz insanlarımızı kaybediyoruz farkında değiller. Siyasette seçimi kazanmış olabilirler ama insanları kaybetmek, sıkıntılarına göz yummak kalkınmamızı yavaşlatıyor. Bu durum sadece insanlarımızı değil çocuklarımızın gelecekle ilgili kaygısını da arttırıyor. Maalesef durum böyle olunca çocuklarımız yurt dışına göç ediyor”

“BAKANLIKLARIN, ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ OLMALI HER KONUDA BİZLERE DESTEK VERMESİ LAZIM”

Yıkımın en çok olduğu Hatay’da şehrin her sorunu için ilgili bakanlıklar ve yerel yönetimlerin birlikte hareket etmesi gerektiğini de vurgulayan Savaş, “ Hatay’da sadece Hatay Büyükşehir Belediyesi yok. Türkiye acil müdahale planında 8 bakanlığın bu işin içinde olması lazım. Bakanlıklar bizim yetemediğimiz işleri yapmakla mükellefler. Bakanlıklar ve çözüm ortaklarımızın her konuda bizlere destek vermesi lazım. Hepimiz ortak çalışmak zorundayız” diyerek ortak hareket edilmemesi durumunda şehrin yeniden eski günlerine kavuşması için sıkıntılar oluşacağını söyledi.

Hatay’ın depremi yaşayan diğer illere göre çok daha fazla bir yıkım yaşadığını söyleyen Başkan Savaş, “7 tane ilçemiz depremden çok fazla etkilendi. Deprem 6 ay önce oldu ama Hatay birçok aşamayı geçti. Şehrimiz için plan ve projeler yapıyoruz. Bakanlıkların ve bizlerin de Hatay için yapmak istedikleri var. Ama bir belediye başkanı olarak Hatay’ın daha sağlıklı ve güçlü yapılanmasını istiyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Özhaseki ile uyumlu çalışmaya gayret ediyoruz. Hatay’ın sorunlarını ortak akılla çözmeye çalışıyoruz” dedi.

 


Paylaş
Kategori:
Etiketler: