BAŞKAN DÖNMEZ: EL ELE VERİR ÇALIŞIRSAK İSKENDERUN’DA ALTINDAN KALKAMAYACAK YÜKÜMÜZ YOK

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Paylaş

İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, son 15 gün içerisinde, Gaziantep, Kayseri, Konya Büyükşehir ve İskenderun Belediyesi ekiplerinin şehrimizde yaptığı alt yapı çalışmaları hakkında düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyunu bilgilendirdi.
Başkan Dönmez Doğan Restaurant’ta Gaziantep, Kayseri, Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile birlikte yaptığı açıklamada öncelikli olarak Deprem nedeni ile İskenderun’un alt yapısı çöktüğü iddialarının büyük bir hikaye olduğuna vurgu yaptı. Mehmet Dönmez “HATSU ekiplerinin İskenderun’da Deprem sonrası alt yapının tamamen çöktüğü ve alt yapının düzeltilmesi için Devletin elinden geleni yapması yönündeki söylemlerinden yola çıkarak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Öntürk ile toplantı yaptık ve memleketi acil çözüm önerileri ile hızlıca İskenderun’u lağımdan kurtarmak için bir fikir birliği ile başlangıç yaptık. Gaziantep, Kayseri, Konya Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile yaptığımız saha çalışmalarında Hatay Büyükşehir Belediyesini geçtiğimiz 10 yıl yöneten Lütfü Savaş başkanlığındaki ekibin, İskenderun’un alt yapısının bakımına dair 10 yıllık süre zarfında hiç bir çalışmanın yapılmadığını ve kent genelindeki kanalizasyon ve atık su kanallarının tamamen tıkalı olduğunu gördük. Bu bir iddia değil Gaziantep, Kayseri ve Konya Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ve İskenderun Belediyesi ekiplerinin tespitidir. Şehir merkezindeki pek çok noktada, 10 yıl boyunca bakım yapılmadığı için tıkanan kanalizasyon şebekesi nedeniyle, lağım suları evlerin bodrumlarını doldurup, yollara sızmaya başlamıştı. Üç Büyükşehir belediyesinin ekipleri, günde 17-18 saat çalışarak tıkalı olan kanalları açıp, gerekli onarımları yaptılar İskenderun Belediyesinden işi bilen arkadaşlarımız da aynı gayretle bu çalışmalara katıldılar ve bu kahramanlara huzurlarınızda teşekkür ediyorum. 15 gün içerisinde 13 km uzunluğunda kanalizasyon şebekesinin temizliği yapıldı. Eğer her yıl periyodik olarak bu kanalların temizliği yapılmış olsaydı, bu sorunları hiç yaşamazdık. Lütfü Savaş, HATSU bünyesinde işini bilen ve yapan değil, seçim kazanmaya yönelik kadrolarla HATSU’da çalışmaların yapıldığını gösteriyor.
Pompanın olmadığı söyleniyordu 75 tane pompa tespit ettik
Başkan Dönmez HATSU Deprem sonrası elimizde pompa yok açıklaması yapmıştı 75 tane pompa olduğunu tespit ettik ve bunların bazılarının kablosu kopmuş bazılarının bilyesinde arıza var biz 15 bin TL masrafla 6 tane pompayı tamir ettik, 6 pompanın değeri yaklaşık 10 Milyon TL ve biz 15 Bin TL masrafla bunları çalışır hale getirdik. Vurdum duymazlıkla yönetilen bir şehir mucize yaşamış İskenderun. Tüm bu beceriksizliğin arkasında deprem oldu kurtulduk demişler adeta. İlçe belediyesinden Büyükşehire geçtiği andan itibaren HBB HATSU Lütfü Savaş döneminde kaç km alt yapı yaptı cevabını biliyorsunuz sıfır. 10 Yıldır Lütfü Savaş yönetiminde olan İskenderun’da kaç km içme suyu şebekesi yenilendi yok. Bu soruları sormamız lazım bugün canla başla canları pahasına bu çalışmaları yapan ailelerinden uzak çalışan 18-24-36 saat çalışan Gaziantep, Kayseri, Konya Büyükşehir ekiplerine teşekkür ediyorum. Bu ekipler buraya gelmek için bizimi beklediler hayır depremde bu ekipler buradaydılar ama HATSU tarafından muhatap bulamadılar yapılacak bir şey yok alt yapı çöktü cevabını aldılar. Mehmet Öntürk başkanımız HATSU’da yeniden kadro kuruyor kısa sürede Hatay’ın her köşesinde güçlü adımlar atılacağına inanıyoruz.

Büyükşehirle el ele vereceğiz
Başkan Dönmez konuşmasının sonunda “İskenderun’da durum vahimdi ama şimdi umut var. 25 yılda bir planlanan alt yapı çalışmalarında vebalimiz var. Hasar tespit çalışmalarını A’dan Z’ye raporlayarak değişmesi gereken yerleri değiştirerek değişmeyecek gereken yerleri sabit bırakarak alt yapıdaki sorunları çözeceğiz. Devlet HBB’ye 373 Milyon Euro kaynak buldu bunun 33 Milyon Euro’su İskenderun’da ve biz bu bütçeyi doğru kullanarak dağ ile Deniz arasında sıkışan kentimizde alt yapı sorununu doğru tespitlerle çözeceğiz.”


Paylaş
Kategori:
Etiketler: